Zmrocznik wilczomleczek

Zmrocznik wilczomleczek (Celerio euphorbiae) - należy do rodziny Sphingidae - zawisakowatych. Długość jego skrzydła wynosi od 30 do 34 mm. Występuje na ciepłych, nasłonecznionych stanowiskach na terenach nie zadrzewionych, głównie na stepach.  Motyle latają od kwietnia do października. Gatunek jest miejscami dość liczny. Jaskrawo zabarwiona gąsienica ma na końcu odwłoka chrakterystyczny wyrostek, żyje na wilczomleczach.

W pierwszym okresie po wylęgnięciu gąsienice zmrocznika wilczomleczka są ciemnozielone, potem jaśnieją, pod koniec zaś stają sie czarne, ozdobione jaskrawymi deseniami. Żerując, przyginają nóżkami coraz to nowy listek, przytrzymują go i ogryzaja systematycznie, podczas gdy ich tylne posuwki  ściskaja mocno łodygę dającą podporę tłustemu i ciężkiemu ciału. Pozjedzeniu jednego liścia gąsienica chwyta zaraz następny i posila sie tak niemal bez przerwy, o ile nikt nie zakłóci jej spokoju. Dotknięta, pluje na intruza zieloną śliną, trującą jak sok wilczomlecza.

Dorosłe motyle wychodzą z zimujących w ziemi poczwarek. Podczas dnia przesiaduj nisko na pniach drzew ze złożonymi w trójkąt skrzydłami. Przednia para, szarozielonkawa, kryje wtedy tylną, mocno różową. Wilczomleczek łudząco podobny jest do przytulianka, który różni sie od niego tylko szczegółami w rysunku przedniej pary skrzydeł i białym zabarwieniem obu par od spodu. Zdawałoby się, że gąsienice wilczomleczka nie powinny mieć wrogów, skoro żywią się trującą rośliną, jednak nie odstrasza to pewnego gatunku muchy - rączycy, która składa na nich swoje jajeczja.

imago:

zw 

zw2

gąsienica:

zw3g

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery