Nasierczyca brzozówka

Nasierczyca brzozówka lub nasierczyca wielobarwna (Endromis versicolora) - należy do rodziny Endromididae - nasierczycowatych. Długość jej skrzydła wynosi od 25 do 40 mm. Występuje w lasach liściastych, przede wszystkim w pierwotnych gajach brzozowych. Motyle latają od kwietnia do maja, a często pojawiają się już w marcu. Gąsienice żyją na brzozach, olchach, grabach, lipach i innych. Obecnie nasierczyca jest w Europie gatunkiem rzadkim.

Gdy inne motyle czekają, aż wiosna w całej pełni opanuje ziemię, nasierczyce juz na początku przedwiośnia opuszczaja osłony swych poczwarek i wylatują pomiędzy bezlistne jeszcze, białe pnie brzóz. mało kto zna te piękne motyle o pękatym odwłoku, lecz o dziwnie subtelnym i skomplikowanym rysunku skrzydeł, utrzymanym w tonach piaskowych i lekko brunatnych.

Wielkie, grube samice i mniejsze od nich samce przelatują z brzozy na brzozę, która będzie "karmicielką" młodych gąsienic. Dopiero gdy jasnozielona mgiełka rozwijających się liści otuli białe pnie, zjawiają sie wśród gałęzi czarno-zielone grona malutkich gąsieniczek, które przebywają zawsze razem, zarówno poczas żerowania, jak i w czasie spoczynku. Zaniepokojone, wyginają swe ciała ku tyłowi i wówczas ich przypłaszczone główki, o kształcie z lekka zaokrąglonych trójkątów, robią wrażenie kolców sterczących z gałązki. Możemy przypuszczać, że napastnik ominie gałązkę z twiącymi na niej nieruchomo "kolcami". Po kolejnych wylinkach gąsienica stają się żółtozielone w jasniejsze pasy, a często i w czarne kropki, dzięki czemu nadal są niewidoczne wśród liści. Starsze nie trzymaja się już w większych grupkach. Parami lub najwyżej po trzy wędrują po gałęziach do czasu zejścia na ziemię i przemienienia sie w poczwraki. 

imago:

ev2

gąsienica:

ev

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery