Rolnica tasiemka

Rolnica tasiemka (Noctua pronuba) - należy do rodziny Noctuidae - sówkowatych. Długość skrzydła wynosi od 26 do 29 mm. Gatunek ten występuje na polach uprawnych, jak również w ogrodach i parkach. Motyle latają od maja do września. Gąsienice żyją na różnych roślinach.

W przeciwieństwie do innych przedstawicieli swojej rodziny występujących w Polsce, rolnica tasienka nie jest szkodnikiem pól. Jej gąsienice żyją na drobnych ziołach, przeważnie na pierwiosnkach. Zimę przepędzają ukryte w suchych liściach, pod chrustem, pod kamieniami - tuż przy ziemi, gdzie nie docierają ostre podmuchy wiatru. Obudzone na wiosnę, odżywiają sie łapczywie, tyją, rosną i raz po raz zmieniają skórę. Gdy skóra pęka, gąsienica wychodzi z niej w nowej, ciemniejszej i dość obszernej. W czerwcu, czasem w lipcu gąsienica zakopuje się w piasku lub włazi pod kamień i tam buduje jajowaty, gęsty, wojłokowy oprzęd służacy za kryjówkę poczwarce. I wreszcie w ciągu lata wykluwa się dorosły motyl o bardzo różnorodnym ubarwieniu przednich skrzydeł - od jasnożółtych i różowych aż niemal do ciemnozielonych. Tylne za to pozostają jaskrawożółte, przepasane czarną "tasiemką". 

Gdy rolnica poczuje niebezpieczeństwo, nie zrywa się do lotu jak inne motyle, ale ze złożónymi skrzydłami przemyka sie i skacze między gęstrze trawy. Przypomina wtedy maleńką uciekającą myszkę.  

imago:

noctua pronuba

xx

gąsienica:

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery