Nastrosz lipowiec

Nastrosz lipowiec (Dilina (=Mimas) tiliae) - należy do rodziny Sphingidae - zawisakowatych. Długość skrzydła wynosi od 30 do 40 mm. Występuje w lasach liściastych. Motyle latają od kwietnia do lipca. Gąsienice żyją na różnych drzewach liściastych, np. na lipach, wierzbach, dębach, olchach.

Barwne plamy - zielone, i różowe na ciele gąsienicy upodabniają ją do mchów i porostów pokrywających korę lipy, na której zwykle przebywa. Gąsienice odznaczają się pięknie zabarwionych rogiem na końcu ciała i jaskrawymi kreskami na bokach. W miarę wzrostu gąsinic ozdoby te powiększają się i nabierają żywszych odcieni, a mimo to topolowiec i w tym okresie życia maskuje się doskonale, przypominając swym wyglądem niedorozwinięty liść lipy z czerwonawym ogonkiem. Przy jedzeniu, tylne nóżki, posuwki, ściskają mocno ogonek liścia, podczas gdy przednie, nóżki właściwe, przytrzymują i przyginają ogryzany brzeg blaszki.

Tuż przed zejściem z drzewa i zakopaniem się w ziemi na ostatnią wylinkę gąsienice zmieniają całkowicie kolor skóry. Te, które można zobaczyć schodzące po szarym pniu drzewa lub pełzające u jego stóp są liliowoszare, z ledwie widocznymi resztaki kolorowych pasków.

imago:

dmt

dmt

gąsienica:

dt g

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery