Piędzik przedzimek

Piędzik przedzimek (Operophthera brumata) - należy do rodziny Geometridae - miernikowcowatych. Długość skrzydła samca wynosi od 15 do 18 mm. Występuje w sadach, ogrodach, w lasach liściastych i mieszanych oraz w parkach. Motyle spotyka się od października do grudnia. Gąsienica jest polifagiem, żyje na większości drzew liściastych. Należy do ważnych szkodników drzew owocowych.

Piędzik przezimek jest ostatnim przed zimą motylem. Maleńki, rdzawo-szary samiec przelatuje pomiędzy jabloniami w poszukiwaniu samicy. Jest ona bardzo mała i niepozorna. Kikutkowate wyrostki - to jedyny ślad zmarniałych motylich skrzydełek. Poczwarka spoczywała przez lato pod ziemią, wylęgnięta z niej samica wędruje więc mozolnie i powoli ku górze, ku okrytym twardymi łuskami pąkom jabłoni lub gruszy, gdzie złoży swoje jaja. Wiosną, gdy gąsieniczki wyjda z jaj, pąki będą pełne świeżego soku, zaczna się rozwijać młode liście i kwiaty. Pożywienia nie zabraknie, zabraknie tylko plonów w sadzie, bo z ogryzionych pąków nie rozwiną się kwiaty i nie zawiążą owoce.

Nie zawsze jednek samicy udaje sie taka wędrówka w góre po pniu drzewa. Czasem motylowi przetnie drogę założona przez ogrodnika, otaczająca pień lepka opaska. Nóżki wtedy grzęzną w kleistej mazi i samica ginie przed złożeniem jaj. Za to drzewo zastaje ocalone. Jeżeli jednak samicu uda się dotrzeć do pąków, wtedy przez kilka wiosennych tygodnimałe, zielonkawe gąsienice przemierzać będą gałązki jabłoni lub gruszyzjadając wszystko co znajdą na swej drodze. Wreszcie zupeełnie nasycone opuszczą sie na długich, cienkich, wysnutych z pyszczka niciach ku ziemi, by tam pod postacia poczwarek doczekać jesieni.

imago (samiec i samica):

ss

imago (samiec):

samiec

imago (samica):

samica

gąsienica:

gasienica

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery