Korowódka sosnówka

Korowódka (lub pochodnica) sosnówka (Thaumetopea pinivora lub Cnethocampa pinivora) - należy do rodziny Thaumetopoeidae - korowódkowatych. Jest to ćma średniej wielkości, której motyle latają w maju i w czercwu. Gąsienica w lipcu i sierpniu na sośnie. Zimują poczwarki gromadnie w oprzędach w sypkiej ziemi.

Gąsienice tworzą długi korowód, który wychodzi o zmroku z jedwabnego namiotu, otulającego koniec sosnowej gałązki. Prowadząca go przewodnica idzie powoli, niepewnie badając drogę. Z dolnej wargi wysnuwa bez przerwy cienką nić, którą przyczepia go gałązki przed sobą i po której posuwa się naprzód. Za nią dąży kilkumetrowy szereg jej towarzyszek. Każda z nich dotyka głowąswej poprzedniczki i do pozostawionej przez nią nici dołącza swoją własną, tak, że jedwabny pomost grubieje coraz bardziej i staje sie coraz wyraźniejszy. Porządek panuje tu wzorowy. Dopiero po dojściu do celu, do nie tkniętej jeszcze, zielonej gałązki, gąsienice rozpraszaja sie i żerują, każda osobno. Ale nawet podczas zaspokajania głodu nie przestają snuć nici - drogowskazów. Najprościej byłoby po najedzeniu się zawrócić w miejscu. Ale korowódkasosnówka nie ma zwyczaju oglądac się w tył ani zawracać. Nowa, przypadkowa przewodniczka zatacza mniejszy lub większy krąg, nim trafi wreszcie na usłana niedawno drogę. Wtedy dopiero szereg, dążący posłusznie za nią, kieruje sie prosto do gniazda. Gąsienice ida ślepo za przewodnicą i gdyby połączyć czoło pochodu z jego końcem, krążyłyby bez przerwy, aż do utraty sił i śmierci z wycieńczenia, o ile jakis przypadek nie rozerwałby tego ruchomego pierścienia.

Lasom, przez które przejdzie niszczycielski korowód sosnówek, grozi zagłada. Zostawia on po sobie nagie, objedzone z liści drzewa i unoszące się w powietrzu drobne pyłki z jadowitych, odłamanych włosków, które są przenoszone przez wiatr daleko poza areałem występowania motyla. Kontakt z nimi może powodować u ssaków (w tym również u ludzi) powstawanie ostrego zapalenia skóry oraz stanów zapalnych błon śluzowych gardła, oczu lub jamy nosowej. W związku z tym podczas gradacji pojawia się realne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

imago:

ks

zobacz też: http://pl.wikipedia.org/wiki/Korow%C3%B3dkowate

 

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery